Blog
 
Avukatlik Ile Yeni Bir Kariyere Baslayin
Avukatlik Ile Yeni Bir Kariyere Baslayin

Insanlarin  birbirleriyle ve devletle iliskilerinde ortaya çikan uyusmazliklarda hukuki bilgisine basvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarini savunan kisidir. Sözel yetenege, olgular ve ilkeler arasinda iliski kurabilme gücüne,  olaylari derinligine arastirma merakina, baskalarini anlayabilme ve etkileyebilme yetenegine, sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmalari gerekir. Avukatlar, büro ve adliye gibi kapali ortamlarda, gerektiginde kesif çalismalari için açik alanlarda çalisirlar. Çalismalari sirasinda, müvekkilleriyle, yargiç (hakim) ve savcilarla, adli personelle, emniyet görevlileriyle iletisim halindedir.

Avukatlik yogun sorumluluk gerektiren, hareketli bir meslektir.
Hukuk fakültesini bitirenler stajlarini tamamladiktan sonra serbest avukat olarak çalismaya baslayabilirler. Bu kariyer"de is alani oldukça genistir. Kisi, kamu kurumlarinda, özel sirketlerde çalisabilecegi gibi kendi is yerini açip bagimsiz da çalisabilir. Karmasiklasan toplumsal düzen, degisen üretim biçimi ve olusan sosyal ve ekonomik örgütlenmeler, bireylerin birbirleriyle ve devletle iliskilerini düzenleyen yasalar, uzmanlasmis kisilere olan gereksinimi gün geçtikçe arttirmaktadir. Bu nedenle hukukçulara her zaman ihtiyaç vardir. Avukatlar her tür ekonomik ve sosyal organizasyonlar içinde is bulma olanagina sahiptir. Ayrica hakim, savci, noter, müfettis, hariciye meslek memurlugu da yapma olanaklari vardir. Hukuk, dinamik bir kavramdir.

Her türlü gelisme ve degisme hukuk sistemini de etkilemektedir. Bu nedenle bu meslekte uzmanlasma çok daha hizli gelisecek ve meslek mensuplarinin daha tempolu ve karmasik hukuk sorunlariyla karsilasmasi söz konusu olacaktir. Ayrica meslegin kurumsallasmasi (sirketlesme), reklam yasaginda yumusama beklenmektedir. Bu kariyeri seçen kisinin artik, Avrupa Toplulugu Hukuku basta olmak üzere, yabanci hukuk sistemleri hakkinda bilgi sahibi olmalari tercih edilmektedir. Ögretim üyesi olarak uzmanlik alaninda serbest de çalisabilirler. Avukatlar"in, kamu ya da özel kurumlarda, yöneticilige yükselmeleri mümkündür. Ayrica, yürüttükleri davalarda branslasma söz konusu olabilir. (Örn: Vergi davalari, ticari davalar, idari davalar vb.). Noterlik belgesi alarak noter olabilirler.

hakim, savcı, avukat, hukuk bürosu, icra, hukuk danışmanı, danışmanlık, avukatlık bürosu, hukuk fakültesi, Noter, müfettiş, adliye