Blog
 
Iç Mimarligi Son Zamanlarin En Popüler Meslegi
Iç Mimarligi Son Zamanlarin En Popüler Meslegi

Iç mimar, bir atmosferi (ev, büro, sinema, lokanta vb.) veya düzeni (bahçe vb.), karsisindaki müsterinin isteklerini ve mali olanaklarini göz önüne alarak sanat ilkelerine düzgün biçimde düzenleyen ve döseyen kisidir. Sekil ve uzay iliskilerini görebilme, renkleri ayirt edebilme, zihinde canlandirabilme özelliklerine sahip,  görsel sanatlara ilgili, öz elestiriye ve farklilasmalara açik kisilik özelliklerine, baska isi planlayip uygulayabilme yetenegine, ayrica  baskalarini etkileyebilme gücüne sahip olmalari gerekir. Iç mimar çalismalarini, büroda, düzenleyecegi mekanda ve malzemelerin yapilacagi atölyede yürütür. Çalisilan ortam bazen sicak, bazen de soguk olabilir.

Çalisirken mimar, seramikçi, elektrikçi, ses uzmani vb. teknik elemanlarla ve müsterilerle iletisim halindedir, genellikle nesnelerle ugrasir. Iç mimarin çalisma yeri tasarim asamasinda büro, uygulama ve denetim asamasinda yapilar, malzemenin yapimi asamasinda ise atölyeler ve fabrikalardir. Genellikle özel sektörde çalisma olanagi bulabilirler veya kendilerine ait isyeri açabilirler. Iç mimari ve dekorasyon ülkemizde sürekli olarak gelismektedir. Bu nedenle, gelecekte nitelikli, özgün zevklerini ortaya koyabilen iç mimarlara ihtiyaç duyulacaktir. Bakanlik ve Yüksek ögretim Kurulu (YÖK) is birligi ile açilan Orta ögretim Alan Ögretmenligi Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programini basari ile tamamlayan yapi dekorasyon, iç mekan dekorasyon, sanat ve tasarim alanlarinda meslek liselerinde ders verebilirler.

Is yerlerinin özelligine göre kisi, idari ve teknik yöneticilik yapabilmektedir. Isletmelerin Arastirma, Gelistirme ve Proje Departmanlarinda Yönetici ve Üretim Müdürü olma imkani bulunmaktadir.  Kariyer"de ilerleme daha çok tecrübeye baglidir. Çesitli oda ve kuruluslarin düzenlemis olduklari proje yarismalarina katilarak derece almak kariyer"de ilerleme açisindan önemli bir asamadir.

3d proje, 3D modelleme, dekorasyon, iç mimarlık, İç ve dış mimari uygulamalar, mimar, Mimarlık, proje, proje ve uygulama, tasarım