Blog
 
Ekonomi İşleriyle Uğraşmaktan Büyük Bir Keyif Alıyorsan Bu Meslek Sana Göre Ekonometrist
Ekonomi İşleriyle Uğraşmaktan Büyük Bir Keyif Alıyorsan Bu Meslek Sana Göre Ekonometrist

İktisadi olayların rakamsal ölçümü, değerlendirilmesi, planlanması ve uygulaması mevzularında keşif ve araştırma yapan kişiye Ekonometrist denir. Sayısal akıl yeteneği  sahip, rakamlarla uğraşmaktan keyif alan ve yorulmayan, güncel ve sosyal olaylara ilgi duyan,  bir mevzuyu en ufak ayrıntısına kadar inerek, sebeplerini bulmaya yönelik çalışmalardan hoşlanan, eşsiz  açılara ve değişimlere açık, bir istihdam amaçlama ve uygulamaya koyabilme, uzak görüşlü olma gibi özelliklere sahip adaylar olmaları gerektiriyor.

Ekonometristler, özellikle kapalı ortamda, oturarak çalışmaktadırlar. Mesai arkadaşlarıyla, endüstri mühendisleriyle idaricilerle, patronlarla ve kuruluşlarda  çalışan diğer personel ile diyalog halindedirler. Gerektiğinde iç ve dış seyahat etmeleri gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında,  Bankacılık sektöründe,  Araştırma şirketlerinde, İşletmelerin araştırma, planlama bölümlerinde,  Borsa (Menkul Kıymetler) sektöründe çalışmaktadırlar. Bu alanda kendini iyi yetiştirenlerin iş bulma sorunları yoktur. Bilgisayar, matematik, iktisat ve istatistiği iyi bilmeleri bu alanda kendilerine avantaj sağlamaktadır. Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun vermiş olduğu öğrenim ve harç kredisinden ve çeşitli kurum ve kuruluşların burslarından yararlanabilirler.

Eğitim sonrası kazanç durumu ise, işletmenin yapısı, büyüklüğü ve kişinin yetenek ve tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda genel müdürlük, denetmenlik, kontrolörlük, müfettişlik ve uzmanlığa yükselme olanakları vardır. Kariyer"in  çalışma alanları göz önüne alındığında, bu kadar geniş ve kapsamlı bir çalışma alanında, her tür görev ve sorumlulukları alabilecekleri söylenebilir. Tabii ki bu gelişim kişinin bilgi ve yeteneğine göre değişmektedir.

Ekonometrist, ekonomi, sayısal akıl, müfettiş, borsa, menkul kıymetler