Blog
 
Fidan Yetistirme Meslegi
Fidan Yetistirme Meslegi

Süsleme bitkileri ve meyve agaçlarini asi, tohum, çelik, kök sürgünü, yumru gibi yöntemlerle fidan olarak (küçük yastaki bitki ve agaç) yetistiren kisidir. Temel bilimlere merakli, özellikle biyoloji ve botanige karsi ilgili ve bu alanda basarili,  açik havada çalismaktan hoslanan,  takip ve inceleme meraki olan kimseler olmalidir. Fidan yetistirme teknikeri genellikle açik alanda, arazide çalismaktadir. Zaman zaman soguk, sicak, islak, rutubetli bir ortamda bulunur. Çalisirken birinci derecede bitkilerle ilgilidir. Bu sirada müsterilerle, meslektaslariyla, ziraat mühendisleriyle, diger çalisan yardimci personelle iletisim halindedirler.

Fidan yetistirme teknikerleri kamuya ait Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligina bagli merkez ve tasra teskilatinda, Orman ve Su Isleri Bakanligina bagli fidanliklarda, üniversitelerin arastirma ve gelistirme merkezlerinde çalisabilecegi gibi özel sektöre bagli fidan, fide ve süs bitkisi yetistiriciligi yapan is yerlerinde de çalisabilirler. Bu alandaki istihdamin büyük çogunlugunu da özel sektör kuruluslari yapmaktadir. Fidan yetistirme teknikerleri kendi özel fidan çiftliklerini de kurabilir. Fidan, fide, süs bitkisi yetistirerek satabilir. Devlet böyle girisimleri olanlari desteklemektedir.

Türkiye"nin gerek hava kosullari, gerek toprak yapisinin farkliligi, tarima elverisli alanlarin çok olmasi, üretim tekniklerindeki gelismeler tarimsal üretimin sürekli gelisecegini göstermektedir. Özellikle son yillardaki kültürel bitkilerin üretimine verilen önem, tropikal sebze ve meyvelerin üretilmeye baslanmasi istihdam alanlarini daha da gelistirecektir. “Fidan Yetistiriciligi” ön lisans programini basariyla tamamlayan ögrenciler, “Lisans Ögrenimine Dikey Geçis Sinavinda (DGS)” basarili olduklari takdirde; ÖSYS Kilavuzunda belirtilen programlara kontenjan dahilinde dikey geçis yapabilirler.

Fidan yetiştirme teknikeri, Süsleme bitkileri, meyve ağaçları, aşı tohum, botanik, fidan, süs bitkisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bitki üretimi, tropikal, fidan yetiştiriciliği, bitki, ağaç, ziraat, mühendislik, tarım