Blog
 
Finans Ve Borsa Hizmetleri Elemanı Olarak İş Hayatınıza Başlayabilirsiniz
Finans Ve Borsa Hizmetleri Elemanı Olarak İş Hayatınıza Başlayabilirsiniz

Pay senedi, tahvil ve örneği taşınabilir bedellerin alım ve satımını alıcıya adına yapan kişiye  Finans ve Borsa  Hizmetleri  Elemanı denir.

Türlü uyarıları aynı anda algılama gücüne ve belleğe,  tez ve doğru karar verebilme,  ayrıca ikna edebilme becerilerine, sorumluluk duygusuna sahip,  gerginlik altında çalışabilen, kimseler olmaları gerekir.

Finans ve borsa hizmetleri elemanı borsa komisyoncusunun mesai ortamı kalabalık ve gürültülüdür. Çalışırken rakamlarla uğraşır ve insanlarla diyalog içerisinde bulunur. Düzensiz, sorumsuz ve ileriyi göremeyen kimseler müşterilerini zarara uğratabilirler. Bu da onların meslekte kalmalarını güçleştirir.

Borsa kamuoyu'nun ilgisini gittikçe artan bir şekilde çekmektedir. Televizyonda, internette ve günlük basında her gün borsa ile ilgili haber ve yorumların yer aldığı günümüzde, borsanın sermaye piyasası içindeki yeri ve para piyasalarını etkileyen atılımlarıyla gündemde olmayı önümüzdeki günlerde de sürdüreceği tahmin edilmektedir. Gelecekte de borsanın gelişmesi neticesinde bu meslekte çalışacak yeni elemanlara ihtiyaç duyulacağı düşünülmektedir. Mesleki sertifika eğitiminden önce, çalışılan aracı kurumda en az asgari ücret tutarında gelir elde edilir. Meslek liselerinin Muhasebe ve Finansman alanı Finans ve Borsa Hizmetleri dalından mezun olanlar istedikleri takdirde ÖSYS Kılavuzunda belirtilen ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınav'larında başarılı oldukları takdirde, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara yerleştirilebilirler.

Finans ve Borsa Hizmetleri Elemanı, Borsa kamuoyu, Televizyon, internet, günlük basın, Muhasebe ve Finansmanalanı Finans ve Borsa Hizmetleri