Blog
 
KPSS İle Geleceğinizi Belirleyin
KPSS İle Geleceğinizi Belirleyin

Lise mezunu veya lisans mezunu milyonlarca adayın merak ettiği soruların başında bu soru geliyor. Şimdi herkes mezun olduktan sonra kamu kurum ve kuruluşlarına girebilmek için KPSS sınavına giriyor. Ve kamu kurumuna girmek için KPSS’ye girmek her zaman şart değil. Bazı bakanlıklar ve müdürlükler kpss dışında özel yetenekler veya bilgi gerektiren sınav veya mülakatlar açabiliyor. Tabi ki bu sınırlı sayıda alınan personel için geçerli bir durum.

KPSS ile alımlar yıl içerisinde 50 bin personeli aşabiliyor. Bunların çoğunluğunu güvenlik hizmetleri, eğitim ve sağlık sektörü oluştuyor. Öğretmen, polis, hemşire, sağlık memuru gibi mesleklerde alım çok yüksek olduğundan KPSS’de puanlar düşebiliyor. Ayrıca extrem bölümlerde özellikle mezun sayısı az bölümlerde  alım olduğundan bu bölümde mezun olan öğrenci sayısı az olduğundan puanlar bi hayli düşüyor.

Hemşirelik, Sağlık Memurluğu,Veterinerlik,Ebelik ve Çocuk Gelişimi gibi sağlık sektörüne dahil bölümlerde alımla 60 puandan başlayabiliyor.

Kütüphanecilik, Arşiv Memuru, Sosyal Çalışmacı, Bilgisayar İşletmeni, Fizyoterapist, Restoratör, Folklor Araştırmacısı, Meteoroloji Mühendisliği, Antrenör, Sportif Eğitim Uzmanı gibi alanlar 65 puandan başlayan kpss puanlarıyla atamaları gerçekleştirilebiliyor.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği, Özel Eğitim, İngilizce Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği gibi öğretmenlik alanları kpss de atama puanları oldukça düşük düzeyde.

Önlisans mezunları için kpss atama puanları: Şoför, Sağlık Teknikeri, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, ARFF Memuru, Hemşire gibi bölümler oldukça düşük puanlarla atanabiliyorsunuz. Geçmiş yıllardaki göstergeler hep bu yönde.
Yine ortaöğretim ebe,sağlık memuru,hemşire ve teknisyenlere baktığımızda atamalar 70 puana kadar düşebiliyor.

Şunu unutmamak gerekir ki herhangi bir alanda yapılan alımın miktarı KPSS ATAMA PUANI‘nın değişiminde en büyük etken. O yüzden düşük puan aldım KPSS’den atanamam diye düşünmeyin. 60 ve üzerinde aldığınız sürece her zaman atanma ihtimaliniz var..

 

KPSS