Blog
 
Moda Tasarim - Iç Giyim Modelisti
Moda Tasarim - Iç Giyim Modelisti

Iç giyime ait temel ve model uygulamali kalip, sablon, pastal plani hazirlayan, ürüne uygun malzemeyi tespit ederek numune dikiminin yapilmasini saglayan nitelikli kisidir. Modayla ilgili,  Hayal gücü zengin, üretici, farklilasmalara açik, güzel duyu duyguya sahip, Renkleri ve biçimleri en ince ayrintilari ile algilayabilen,  El becerisi olan, mercek ve ellerini es güdümle kullanabilen,  dizayn ve çizim yetenegi olan,  düzenli, sabirli ve pratik,kisilerle iletisim ve duygudaslik kurabilme özelligine sahip kimseler olmalari gerekir. Iç Giyim Modelisti olarak çalisanlar; çalismalarini, kapali mekanlarda (isletmelerde) yürütürler. Çalisma ortami aydinliktir.

Görev hem oturarak hem de ayakta yürütülür. Is elle veya makinelerle çalismayi gerektirmektedir. Mesai ortaminin kismen kokulu ve tozlu olmasindan dolayi astim ve alerji problemleri olan kimselerin gerekli önlemleri almalari gerekmektedir. Bu alanda çalisanlar görevini yaparken diger çalisanlarla isbirligi içinde bulunmak ve görevini es güdüm halinde yürütmek durumundadir. Iç Giyim Modelisti olarak çalismak isteyenler özel sektörlerdeki tekstil üretim isletmelerinde çalisabilecekleri gibi ustalik sinavina girerek basarili olurlarsa “Ustalik Belgesi” almaya ve kendi isyerlerini açmaya hak kazanirlar. Ustalik belgesinin yetki ve sorumluluklarini tasiyan mesleklerinde bagimsiz “Isyeri Açma Belgesi” alirlar. Bu alanda egitim alan kisiler Türkiye’de yaygin olarak is bulma olanaklarina sahiptir.

Meslek liselerinin “Giyim Üretim Teknolojisi” alani Iç Giyim Modelistligi dalindan mezun olanlar istedikleri takdirde, ÖSYS Kilavuzunda belirtilen ön lisans programlarina sinavsiz geçis için basvurabilirler. Ayrica mezunlar, yüksek ögretime giris sinavlarinda basarili olduklari takdirde, ÖSYS Kilavuzunda belirtilen programlara yerlestirilebilirler.

İç Giyim Modelisti, Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, Giyim Üretim Teknolojisi, moda tasarım, modelist, iç giyim, model kalıp şablon pastal planı, dikiş nakış, meslek