Blog
 
Sahne Dekorları Ve Kostümü Sanatçısı İle Kariyerinizi Değiştirin
Sahne Dekorları Ve Kostümü Sanatçısı İle  Kariyerinizi Değiştirin

Günümüzün popüler hobiler’den olan sinema,tiyatro ve opera  gibi sahnelerde veya gösterilerde rol alan sanatçıların giysilerini ve sahne görünüşlerini  uyarlayıp uygulayan kişidir.

Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilme  aklında  çeşitli tasarımlar yaratabilme ve bunları çizimle ifade edebilme gücüne sahip, güzel sanatlara ve tiyatroya ilgili, ayrıca iyi bir iletişim kurabilen,  soğukkanlı ve sorumluluk sahibi adaylar olmaları gerekir

Sahne Dekorları ve Kostümü Sanatçısı, bürolarda, mesai arkadaşları ile bir arada çalışırlar. Çalışmalarını uygulama atölyelerindeki teknik elemanlarla birlikte yürütürler. Dekor ve kostümlerin tasarımı ve yapımı sırasında çalışmalar gündüz saatlerinde yürütülür, eserin oynandığı dönemlerde gece de çalışmak bazen de turnelere katılmak gerekir.

Devlet tiyatro, opera ve bale'lerinde,  Özel tiyatro'larda,  Özel film şirketleri'nde, televizyon kanalları'nda,  Moda ve reklam şirketleri'nde görev alabilirler. Sahne Dekorları ve Kostümü bölümünden mezun olanlar son yıllarda sayısı artan televizyon kanallarında dekoratör, film şirketlerinde sanat direktörü olarak iş bulabilmektedirler. Tiyatro, opera ve bale sanatlarını halkımıza sevdirmek amacı ile Devlet tiyatrolarının, opera ve balelerinin küçük illerde de örgütlenmesine çalışılmaktadır. Bu gelişmeler devam ederse yakın gelecekte bu alanda çalışan kişilere duyulan gereksinim de artacaktır.