Blog
 
Son Zamanların Popiler Mesleği Ön Büro
Son Zamanların Popiler Mesleği Ön Büro

ÖN BÜRO İŞİN TANIMI

Otel ve konaklama  tesislerine gelen konukları kabul ederek, rezervasyon, kayıt, oda, bagaj, hesap, ücret tahsili, mesaj ve bilgi işlemlerini yapan, konuklara otel içi ve dışı çalışmalar hakkında bilgi veren, konuğun  istek,öneri  ve şikayetleriyle ilgilenen kişiye  Ön Büro denir.

ÖN BÜRO GÖREVLİSİ OLMAK İSTEYENLERİN;

 Dışa dönük, insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanların istek ve duygularını anlayabilen, sakin,  Güler yüzlü ve saygılı,  Başkalarını ikna edebilen, doğru diksiyon ve fonetik bilgisi olan,  Küçük ayrıntıları algılayabilen, güvenilir,  Güçlü bir belleğe sahip,  Dikkatli, temiz, titiz ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

 ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ön Büro Görevlileri otel veya motellerin giriş bölümlerinde daima göz önünde görev yaparlar. Ön Büro Elemanı çoğunlukla ayakta ve insanlarla etkileşim halinde çalışır. Müşterilere hizmetin çok değişik alanlarda verilmesi, koordineli çalışmayı zorunlu kılar. Müşterilerle, otel personeliyle, seyahat acenteleriyle etkileşimde bulunur. Ön Büro Elemanları hafta sonu, yaz tatillerinde ve mevsimlik çalışabilirler. Çalışma saatleri genellikle vardiya usulüdür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ön Büro Çalışanları otellerde, konaklama tesislerinde, misafirhanelerde, tatil beldelerinde çalışırlar. Turizmin gelişmesine bağlı olarak çalışma alanı oldukça geniştir. Yeni turistik otellerin yapılması da iş alanını genişletmektedir. Özellikle tatil bölgelerinde nitelikli personelin çalışma imkanı oldukça geniştir. Turizm bölgelerinde özellikle yaz ve kış turizmine yönelik yerlerde mevsimlik olarak çalışma olanağı yaratılmaktadır. Turistik tesisler, genellikle tecrübeli, referans verebilen, iyi derecede yabancı dil bilen elemanları tercih etmektedirler.

Ön Büro