Blog
 
Bilgisayar Beceriniz Varsa Bu Meslek Tam Size Göre Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri
Bilgisayar Beceriniz Varsa Bu Meslek Tam Size Göre Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri

İmalâthane ve holdinglerin inceleme ve geliştirme birimlerinde mühendisin gayreti altında ile bilgisayarla desen dizayn ve çizimi yapan kişidir. Matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,  çizimleri tasarlayıp çizebilme yeteneklerine sahip,  düzenli ve sorumlu, üretken kimseler olmaları gerekmektedir.

Bilgisayar destekli tasarım teknikeri, ofis ve büro ortamında  genellikle kapalı yerlerde çalışır. Kişi çalışırken, birinci derecede nesneler ve makinelerle ilgilidir. Ayrıca mesai arkadaşları ve diğer personellerle de diyalog halindedir. Bilgisayar destekli tasarım teknikerleri hem kamu hem de özel sektörde istihadam bulma olanağına sahiptir. Türkiye'de kalkınma hamlesi içinde olması endüstri, sanayi, sanat vb. alanlara yönelmesi bilgisayar destekli tasarım mesleğinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Bu meslekteki kişiler; genellikle tasarımcı olarak, mekanik, otomotiv, animasyon, reklam, grafik, web sayfa oluşturma, dekorasyon, ambalaj, cam ve seramik, sinema vb. konularda istihdam edilmektedir. Ayrıca kendi özel tasarım bürolarını kuran kişiler de oldukça fazladır. Bilgisayar Destekli Tasarım önlisans programı'nı başarıyla tamamlayan öğrenciler, “Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında (DGS)” başarılı oldukları takdirde; ÖSYS kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş yapabilirler. Kamu kurumlarında Tekniker olarak işe başlayanlar gerekli şartları taşıdıkları ve yapılacak sınavlarda başarılı oldukları taktirde yönetici pozisyonuna geçebilirler. Özel sektörde çalışanlar ise tecrübe ve deneyimlerine göre reklam tasarımcısı, grafik tasarımcısı, web sayfa tasarımcısı, mekanik tasarımcı vb. adlar altında çalışabilmektedirler.

Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir. Kamu sektöründe çalışanlar 657 Sayılı devlet Memurları Kanunu’na göre Teknik Hizmetler sınıfı'ndan, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.

Bilgisayar destekli tasarım teknikeri, mekanik, otomotiv, animasyon, reklam, grafik, web sayfa oluşturma, dekorasyon, ambalaj, cam ve seramik