Blog
 
Sahne ve Dekor Tasarımcısı
Sahne ve Dekor Tasarımcısı

Tiyatro, opera, sinema ve müzik gösterilerinin dekorlarının yapımında, marketlerde, mağazalarda, fuarlarda reyon, vitrin ve standartların düzenlemelerinde kullanılacak dekor tasarımlarının yapılmasında yardımcı olan ve uygulayan kişidir. Figür ve evren ilişkilerini gözlem yapabilen, işitsel algılama yeteneği gelişmiş  fizik ilgisi ve yeteneği olan,  el maharetleri gelişmiş,  mevzuları derinliğine araştırabilen, insanlarla ile diyalog kurabilen, ikna edici, üretken düşünceye sahip, sabırlı ve sorumluluk sahibi adaylar olması gerekiyor. Dekor teknikerleri, genel olarak tasarım aşamasında ofislerde, imalat zamanında atölyelerde ve dekorun uygulanması aşamasında ise sahnede çalışmaktadır. Dekor tasarımı ve yapımı sırasında atölye ve sahne ortamında ışık, toz, gürültü ve ısı değişimi olan mekanlarda bulunurlar.

Dekor montaj ve söküm aşamasında zaman zaman çalışmalara katılırlar. Çalışmalar gündüz ve gece olabileceği gibi şehir içi ve dışı seyahatler de söz konusu olabilmektedir.
Dekor Teknikerleri; genellikle Devlet Tiyatro-Opera ve Bale Müdürlüklerinde, özel tiyatrolarda, sinema endüstrisinde, ulusal ve yerel televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde, büyük market ve mağazalarda vitrin ve reyon tasarımlarında, festival, şenlik, konser gibi gösteri uygulamalarında iş bulma imkanına sahiptirler. Ulusal ve yerel medya kuruluşlarının yoğunlaştığı merkezler (İstanbul gibi) ile yerleşik tiyatro, opera, bale kuruluşlarının bulunduğu şehirler, meslek mensuplarının oldukça talep edildiği yerlerdir.

Dekor teknikerliği mesleği, kişisel gelişime ve yaratıcılığa açık, estetik beğeni düzeyinin yansıtılabildiği bir çalışma alanına sahip olması nedeniyle, tasarımların uygulanmasında kendi işini kurmaya da elverişlidir. “Dekor Tasarımı” ön lisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, “Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında(DGS)” başarılı oldukları takdirde; ÖSYS kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş sonrası, lisans eğitimini tamamlamaları halinde yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

Tiyatro, opera, Sinema, müzik, dekor tasarım, dekor teknikleri, dekor, tasarım, dizayn, atölye, Devlet Tiyatro-Opera ve Bale Müdürlükleri, moda ve reklam